Aktuality

Almanach Geniální výtvory mladých III

Obálka almanachuVážení čtenáři,

je nám velkou ctí představit vám v pořadí již třetí almanach, který je průřezem tvorbou studentů za posledních deset let.

Když jsme se do sestavování almanachu pouštěli – a já děkuji za pomoc všem, kteří k jeho vzniku jakkoli přispěli –, měli jsme strach, zda budeme mít dostatek textů. Jak všichni víme, během kovidové pandemie bylo ochromeno běžné fungování celé společnosti, školství nevyjímaje. Ale ukázalo se, že i ve ztížených podmínkách online výuky vznikly pozoruhodné texty. Ve výsledku to tedy nakonec dopadlo tak, že zajímavých příspěvků se sešlo tolik, že nebylo možné je všechny ve sborníku odprezentovat a museli jsme udělat výběr. Texty, které se do tištěného almanachu nedostaly, bychom však rádi publikovali v elektronické podobě na stránkách školy jako doplněk sborníku.

Když jsem se almanachem probírala, uvědomovala jsem si pestrost témat a forem textů a rovněž to, že tato rozmanitost odráží individualitu autorů, našich studentů. To koneckonců budete moci posoudit vy sami při čtení sborníku.

A došla mi ještě jedna věc. Moc bych našemu almanachu přála, aby se stal čtením rodinným. Myslím, že mu opravdu bude slušet společné čtení rodičů a prarodičů s mladšími i staršími dětmi, a právě toto bych mu já osobně přála do vínku. (Mimořádně pozorní čtenáři si možná také všimnou několika odkazů na dílo letošního významného jubilanta, jednoho z nejslavnějších a nejvlivnějších spisovatelů světa, Franze Kafku. ;-))

Role kmotry, která papírového novorozence pokřtila, se ujala ředitelka školy Mgr. Ilona Pokorná.

Sborník vznikl za finančního přispění Sdružení rodičů při GVM, kterému velmi děkujeme. Almanach GVM = Geniální výtvory mladých III je k dispozici na sekretariátu gymnázia za symbolickou cenu 125 Kč.

Příjemné čtení u šálku dobré kávy nebo čaje přeje

Dagmar Handová

Charitativní akce a dobrovolnictví ve šk. roce 2023/2024

Studentky GVM na charitativní akciI v tomto školním roce se naši studenti zapojili do několika charitativních akcí. V říjnu, prosinci a dubnu proběhly Srdíčkové dny podporující nemocné a hendikepované děti. Celkově se dobrovolníkům podařilo vybrat 30 944 Kč.

V říjnu se naši studenti zapojili do lokální akce Koláč pro hospic pořádané Oblastní charitou Žďár nad Sázavou. Zakoupením malého koláče bylo možné podpořit zejména Domácí hospic Barborka. Celá sbírka v regionu Žďársko vynesla 389 840 Kč.

Třetí charitativní akcí, do které se naše gymnázium zapojilo, byl Český den proti rakovině pořádaný tradičně v polovině května. Letošní sbírka se specializovala na prevenci rakoviny prsu. Studenti tak ke každé prodané kytičce rozdávali informační letáčky o možnostech preventivních vyšetření a o rizikových faktorech, na které je třeba si dávat pozor. Výtěžek této sbírky dosáhl 16 301 Kč.

Kromě charitativních akcí se studenti aktivně účastní programů pořádaných centrem Kopretina. Zapojují se do tvoření, které Kopretina nabízí školkám a školám ve Velkém Meziříčí a okolí. Pomáhají tak dětem tvořit mýdla, sítotisk na trička, svíčky či keramiku. Zúčastňují se také větších akcí jako je Den Země, kde obsluhují jednotlivá stanoviště s tematicky zaměřenými úkoly či chystají Mikulášskou nadílku, nebo se podílí na průběhu Dne zdraví. Jsme rádi, že můžeme s Centrem Kopretina spolupracovat a podporovat studenty, kteří si tak na vlastní kůži vyzkouší práci s kolektivem dětí.

Marie Nedomová

Centrum Kopretina (zdroj foto: Facebook Centra Kopretina, webové stránky MŠ Ruda)Centrum Kopretina (zdroj foto: Facebook Centra Kopretina, webové stránky MŠ Ruda)Centrum Kopretina (zdroj foto: Facebook Centra Kopretina, webové stránky MŠ Ruda)

 

Adaptační kurzy

Adaptační kurz 1. CŽáci a studenti prvních ročníků se v termínech 2. až 3. 9. 2024 a 5. až 6. 9. 2024 zúčastnili adaptačního kurzu, který se již tradičně konal v příjemném prostředí rekreačního střediska Záseka. Program, který jsme pro naše "nováčky" přichystali, byl opravdu velmi pestrý a zajímavý. Mimo různých stmelovacích a sportovních her si mohli vyzkoušet také skupinové aktivity a plnění úkolů v terénu. Co je však nejdůležitější, všichni měli možnost vzájemně spolupracovat a co možná nejlépe se poznat. Oba adaptační kurzy se vydařily a k dobré náladě přispělo i krásné slunečné počasí. Přejeme novým žákům a studentům, aby byli u nás ve škole spokojeni a ve svém kolektivu se cítili co nejlépe.

Dita Massey

Adaptační kurz 1. AAdaptační kurz 1. AAdaptační kurz 1. C

Poznáváme Brno

Poznáváme BrnoV úterý 25. 6. 2024 v rámci projektového dne studenti s pedagogickými doprovody vyrazili na celoškolní exkurzi do Brna. Pět autobusů rozvezlo účastníky na různá zajímavá místa. Některé exkurze byly vyučujícími vybrány pro celé třídní kolektivy. První ročník tak navštívil hvězdárnu, planetárium a technické muzeum. Do technického muzea zavítali také primáni a terciáni, kteří si dále prohlédli Pavilon Anthropos.

Ostatní studenti si podle svého zájmu ze širší nabídky nejčastěji vybírali expozici Velká Morava v Moravském zemském muzeu spojenou s prohlídkou Brněnského podzemí, vycházku „židovským městem“ s průvodkyní, návštěvu ZOO Brno, návštěvu centra města a Špilberku, prohlídku pivovaru Starobrno s následnou vycházkou u Brněnské přehrady a konečně exkurzi na Chemické fakultě VUT.

Ke zdaru akce přispělo také krásné počasí, které nám přálo i následující den, kdy se jednotlivé třídní kolektivy opět vydaly do terénu a užily si dopoledne v přírodě.

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Dobrovolníci v Centru Kopretina

Tvoření v Mateřské škole v Rudě (foto: webové stránky MŠ Ruda)Také v letošním školním roce pokračovala spolupráce našeho gymnázia a Centra Kopretina zřizovaného Oblastní charitou Žďár nad Sázavou. Toto centrum připravuje programy pro maminky s dětmi, a navíc v tomto školním roce začalo nabízet tvoření pro mateřské školky. Naše studentky se v průběhu celého roku zapojovaly jako dobrovolnice do organizace těchto akcí. Mohli jste se s nimi setkat v září na Dni zdraví na náměstí, na Mikulášské nadílce, na oslavách Dne Země, které se letos nesly v duchu tématu „Země ve vesmíru“, nebo se s nimi můžete setkat o prázdninách na příměstském táboře, který bude Kopretina pořádat.

Více informací a fotografií v článku pdfDobrovolníci v Centru Kopretina (1 MB)

Patroni z velkomeziříčského gymnázia mají vyčištěno!

Foto Michal Musil, 3. CV úterý 14. května 2024 se na adrese Sokolovská 250, před dnes již neexistující klihárnou rodiny Müllerových, sešli studenti 3. C, aby očistili 5 kamenů zmizelých sousedů. Mosazné destičky vsazené do chodníku nesou jména: Gustav Müller, Štěpánka Müllerová, Gerhard Müller, Hanuš Müller a Heřman Müller. Připomínají velkomeziříčské občany, kteří byli v roce 1942 odvlečeni ze svých domovů a ve vyhlazovacích táborech připraveni o život. Transport židovských obyvatel z Meziříčí se uskutečnil 18. května 1942, proto i místní gymnazisté přicházejí přibližně v tomto čase, aby na ně oživili vzpomínku. S vědomím, že někteří ze zavražděných chodívali po stejných školních chodbách jako dnešní studenti, je vzpomínka pořád bolavá.

Barbora Štindlová

Vítězství a třetí místo v krajském kole SOČ

soc-vildovaLetošního ročníku SOČ se na naší škole zúčastnili dva studenti – Stanislav Toufar (4.C) a Viktorie Vildová (3. C).

Stanislav Toufar soutěžil v oboru č. 16: Historie s prací „Examinace 3D metod na archeologickém materiálu z Karlova náměstí v Třebíči“. Cílem jeho práce bylo otestovat a využít dostupné 3D dokumentační metody při dokumentaci desíti objektů z archeologického výzkumu v Třebíči.

Viktorie Vildová soutěžila v oboru č. 6: Zdravotnictví s prací „Modulace stresu endoplazmatického retikula jako cesta za efektivnější imunoterapií u karcinomu ovaria“. Ve své práci Viktorie shrnula aktuální poznatky o molekulární podstatě vlivu stresu endoplazmatického retikula na imunitní stav a imunoterapii u ovariálního karcinomu, který patří k jednomu z nejzávažnějších nádorových onemocnění u žen v ČR. V praktické části prokázala, že modulací stresu endoplazmatického retikula je možné navodit silnější imunitní reakci, zlepšit funkci imunitních buněk a zvýšit citlivost nádorových buněk k proapoptické signalizaci, což má za následek jejich účinnější eliminaci imunitními buňkami.

Školní kolo obhajob proběhlo 29. února v aule našeho gymnázia. Oba studenti prokázali schopnost realizovat praktický výzkum, pracovat s prameny a s daty a své výsledky formulovat a prezentovat na velmi vysoké úrovni. Práce tedy ve školním kole obhájili a postoupili do okresního kola, které se konalo 22. března na Gymnáziu ve Žďáru nad Sázavou.

V tomto kole Stanislav i Viktorie své kategorie vyhráli, a oba tak postoupili do kola krajského. To se konalo 25. dubna na Gymnáziu Třebíč. Stanislav v oboru Historie obsadil pěkné třetí místo, Viktorie zopakovala skvělou obhajobu a v oboru Zdravotnictví opět zvítězila. Postoupila proto do celostátního kola, které se bude konat 21. – 23. 6. 2024 na SPŠ elektrotechnické a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice.

Oběma soutěžícím gratulujeme ke skvělým výsledkům!

Hana Šoukalová

soc-toufar

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru