Komise českého jazyka a literatury

Poslušně hlásím! aneb 3. C v Lipnici nad Sázavou

S Jaroslavem po bokuV úterý 24. září 2024 jsme navštívili Lipnici nad Sázavou. Uvítala nás pracovnice Památníku Jaroslava Haška, která nás pustila do autorova domku. Haškův domek byl opravdu malinký, ale útulný. Podle vystavovaných předmětů i archiválií bylo znát, že jeho život byl jedno velké dobrodružství a zábava.

Vyhlíželi jsme další pamětihodnosti, ale zároveň s napětím sledovali šedavou oblohu, protože nás měla čekat procházka k Národnímu památníku odposlechu. Jakmile se jedna skupinka vracela ze hřbitova, kam jsme zamířili k Haškovu hrobu, začalo poprchávat a naše naděje na krásnou cestu kolem zatopených lomů se ztrácely. Kapky nás ale nezastavily, vydali jsme se nejprve na prohlídku hradu Lipnice, kde kdysi i sám Hašek provázel. Na hradě jsme prošli věž, Trčkovský a Thurnovský palác, kapli sv. Vavřince, podzemí, dokonce jsme měli i hezký pohled na vlající českou vlajku.

Poté nás neustávající déšť zahnal do Haškovy oblíbené restaurace U České koruny, kde jsme se občerstvili, a protože se počasí neumoudřilo, nezbývalo nám nic jiného než se vrátit domů. I přes déšť jsme si exkurzi moc užili.

Za 3. C Kateřina Vlachová

Před domkem Jaroslava HaškaZde podle svého pravnuka Jaroslav Hašek psal řádky světoznámého románuOd hrobu k hraduStátní hrad Lipnice

Ohlédnutí za kulturou

Muzikál Ubožáci v provedení spolku IkarosKe gymnaziálnímu vzdělávání bezesporu patří návštěvy především kvalitních kulturních akcí. Domnívám se, že se nám je podařilo v rámci předmětové komise českého jazyka i v letošním školním roce studentům nabídnout.

Před Vánocemi jsme se vypravili do kina na dánský film Rytíři spravedlnosti a v každém pololetí jsme zhlédli ve velkém sále Jupiter clubu divadelní představení připravené místními ochotnickými spolky: v prvním pololetí to byla hra Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy v úpravě a provedení divadelního souboru Špatně namíchaný bublifuk, v druhém pololetí pak spolek Ikaros uvedl muzikál Ubožáci. Kromě toho jsme organizovali zájezdy na představení do brněnských divadel: v Městském divadle jsme s žáky nižšího gymnázia navštívili rodinný muzikál The Addams Family, s žáky vyššího gymnázia jsme se vypravili do brněnské Reduty na inscenaci hry Karla Čapka Matka.

Další akce zajišťovaly rovněž kolegyně v rámci hudební a výtvarné výchovy. Už teď pracujeme na organizaci dalších kulturních podniků pro studenty a doufáme, že se jim budou líbit a budou je rádi absolvovat.

Dagmar Handová

Muzikál Ubožáci v provedení spolku Ikaros

Hravá dvouhodinovka češtiny

Hravá dvouhodinovka češtinyVe středu 19. června 2024 si studenti kvarty připravili program pro své mladší spolužáky z primy. Vzniklo tak 14 stanovišť, na nichž se musely soutěžní dvojice poprat s pestrými úkoly z mluvnice i literatury. Primáni absolvovali například běhací diktát, záludnou křížovku, rozřazování zájmen dle druhů, rozeznávání druhových číslovek. Na jiných stanovištích museli spojit postavy s názvem literárního díla, určit literární žánr ukázky či najít to správné rýmové schéma.

Díky krásnému počasí se celý program mohl odehrávat na hřišti za gymnáziem.

Dojmy studentů 1.A:

Soutěž se mi moc líbila. Lidi na stanovištích byli vtipní a všechno hezky vysvětlili. Bylo dobré zopakovat si češtinářské věci. Některé mě překvapily, ale většina úkolů byla jednoduchá.

Soutěž byla fajn, byla jsem ráda, že jsme místo trčení ve třídě běhali venku. Asi nejvíc se mi líbilo stanoviště, kde se hádaly filmy podle obrázků. Některá hodnocení byla ale moc přísná.

Bavilo mě na tom to, že jsem tam mohla být v týmu. Bylo hezky, takže bylo dobré, že jsme byli venku. Určitě bych aktivitu někdy zopakovala.

Nejvíce se mi asi líbilo, jak jsem tam musel běhat a řadit slova na spisovná a nespisovná, a i jinak jsem si soutěžení užil.

Na soutěži se mi líbilo, že to organizovala kvarta, že úkoly, které jsme měli dělat, nebyly moc složité na pochopení, a taky, že jsme nemuseli moc dlouho čekat na další stanoviště.

Soutěžení bylo zajímavé zpestření na konci roku. Moc se mi líbilo, že to pro nás dělala jiná třída a ne učitelé. Moc mě to bavilo.

 

Studenti kvarty si pochvalovali nasazení a šikovnost žáků primy a byli rádi, že si mohli aktivity nachystat a vyzkoušet. Uvědomili si také, že role pedagoga není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Mnoho z nich se shodlo, že by si v budoucnu něco podobného rádi zopakovali.

Hravá dvouhodinovka češtiny

Hravá dvouhodinovka češtiny

Hravá dvouhodinovka češtiny

Divadelní představení Velký Gatsby

Na snímku s představitelkou Daisy Kristýnou Daňhelovou není Velký Gatsby, nýbrž student 7. A Martin ZejdaVe středu 6. 12. 2023 vyrazili na divadelní představení tentokrát studenti vyššího gymnázia. Vybrali si divadelní adaptaci románu Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby uváděnou v Městském divadle v Brně. Někteří z nich knihu přečetli, někteří viděli filmovou verzi, pro část z nich to byla první zkušenost s touto literární klasikou. O zážitky a postřehy z představení a spojnice s dnešní dobou se pak studenti podělili ve výuce českého jazyka a v literárním semináři.

Úspěch naší studentky v krajském kole Olympiády v českém jazyce

Máme radost, že se můžeme podělit o úspěch naší studentky Emmy Klimentové, které se podařilo v krajském kole I. kategorie Olympiády v českém jazyce obsadit krásné 3. místo.  Krajské kolo proběhlo 26. dubna online formou, Emma uspěla v konkurenci dalších 15 žáků z celého Kraje Vysočina a obhájila stejnou příčku, na níž se umístila i v okresním kole.

Emmě blahopřeje a děkujeme za reprezentaci školy.

Jana Říhová

Mávnutí motýlích křídel splnilo dětský sen

Beseda se Sárou Topinkovou v aule gymnáziaV úterý 21. března studenti převážně vyšších ročníků gymnázia a další zúčastnění hosté vyslechli v takřka zaplněné aule školy autorské čtení z knihy Stačí mávnout křídly. S devatenáctiletou autorkou Sárou Topinkovou poté besedovali o zrodu knihy a výběru jejího názvu, námětu, postavách, zápletkách, míře fikce, ale i spoustě témat, která kniha nabízí. V závěru besedy došlo i na autogramiádu.

Sára Topinková žije ve Velké Bíteši a momentálně je studentkou maturitního ročníku Gymnázia Velké Meziříčí. O literaturu se zajímá již léta - čte, píše i recenzuje. Od dětství si vymýšlí různé příběhy a jejím snem bylo jednou vydat opravdový román. To se jí splnilo loni před Vánocemi, kdy v nakladatelství YA čtu vydala svoji prvotinu. Kniha i nakladatelství se zaměřují na dospívající čtenáře v rámci žánru tzv. young adult contemporary. Pohled do hodnocení na webových stránkách nakladatelství i na sociálních sítích ukazuje, že 350stránkový, graficky zajímavě upravený román Stačí mávnout křídly o těžkostech a nadějích dospívání si již dokázal získat přízeň čtenářů. Sára s velkou mírou upřímnosti, ochoty, ale i humoru odpovídala na řadu dotazů jak těm, kteří už její knížku přečetli, tak těm, kteří se na ni buď chystají, nebo je prostě zajímal tvůrčí proces a předestřená témata, jež v dnešní společnosti začínají silněji rezonovat. Příjemně naplněné odpoledne rychle uteklo a posluchači odcházeli kromě podepsané knihy i se zajímavou, pozitivně vnímanou zkušeností.

Dagmar Handová

Beseda se Sárou Topinkovou v aule gymnázia

Beseda se Sárou Topinkovou v aule gymnázia

Limericky nejsou triky!

Logo GVMV hodině literatury jsme se před prázdninami bavili čtením a vytvářením limericků. Nejprve jsme se seznámili s tvorbou Edwarda Leara a Jiřího Žáčka. Limerick je pětiveršová forma s určitým typem rýmu a daným obsahem. A pak jsme se s chutí pustili do tvorby našich vlastních limericků. Jak se nám básničky podařily, můžete posoudit níže.

 

3. A

 

Byl jeden Peťa z Beteše,
bavil se sbíráním veteše.
Když už toho měl plný dům,
začal veteš sypat holubům,
ten blázen Peťa z Beteše.

Více v článku pdfLimericky nejsou triky! (125 KB)

Divadelní představení Anna Karenina

Studenti 6. A Jakub Kliment a Martin Zejda po představení s Michalem Isteníkem, představitelem Stěpana OblonskéhoVe středu před jarními prázdninami vyrazili žáci vyššího gymnázia do Městského divadla v Brně, aby zhlédli dramatizaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Karenina.

Téměř tříapůlhodinové představení mělo švih a gradovalo do poslední scény. Zaujaly nás herecké výkony, zejména excelentní provedení titulní hrdinky v podání Ivany Vaňkové. Užili jsme si také zajímavou a velkorysou výpravu a kostýmy. Inscenace skvělým způsobem doplnila učivo literatury.

Multimediální den 2022

Prezentace médií v atriu FSS MUV pátek 25. 11. 2022 jsme společně (2. C a 6. A) navštívili Multimediální den, již tradičně pořádaný FSS MUNI. Hlavním tématem byla politická žurnalistika a její svět. Všichni jsme se zúčastnili slavnostního zahájení a předávání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci. Potom jsme se rozešli na program podle vlastního uvážení. Mohli jsme si vybrat z několika workshopů, respektive přednášek, nebo třeba navštívit fotovýstavu věnovanou Československu či si prohlédnout časopisy žáků a studentů základních i středních škol.

Více v článku pdfMultimediální den (539 KB).

Literární soutěž vyhrál student GVM

Student 5. A Jan Michal získal 1. místo v kategorii poezieStudent 5. A Jan Michal se zapojil do literární soutěže určené žákům 2. stupně ZŠ a SŠ Slavkovské memento vyhlášené již několikátým rokem zámkem Slavkov – Austerlitz, p. o., spolu s Klubem autorů literatury faktu a Čs. obcí legionářskou, Brno 2 a ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Slavkově u Brna.

Letošní témata se vztahovala k jednak k 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jednak k válkám vůbec. Mladí literáti si mohli klást otázky: Co předchází či předcházelo velkým válkám i „malým“ ozbrojeným konfliktům? Je možné jim zabránit? Jak žijí, bojují a umírají vojáci? Proč musí trpět civilní obyvatelé, kteří mají tu smůlu, že žijí na „nesprávném“ místě? Jak to bylo s válkami v historii a jak je tomu dnes? Jak zasahují válečné konflikty do života dětí? Jakou knihu o válce jsem četl/a (referát, recenze, kritika), jaký film/dokument jsem viděl/a?

V tematické podsekci Neválky pak žáci zkoumali větší či menší problémy ve vzájemných vztazích (ve škole, rodině, společnosti); boj proti společenským nešvarům (drogy, alkoholismus a jiné); války osobní či vnitřní (boj sám se sebou – například výběr povolání, hubnutí, konec s kouřením a podobně).

Odevzdané práce v libovolném slohovém útvaru hodnotila literární komise (spisovatelé, pedagogové, žurnalisté). Vítězové jednotlivých kategorií pak byli vyhlášeni ke dni 26. dubna 2022 (den výročí osvobození města Slavkov u Brna v roce 1945). Student naší školy Jan Michal zaujal porotu svým eposem zpracovávajícím události velkomeziříčské tragédie z května r. 1945 a získal 1. místo v kategorii poezie.

Honzíkovi velmi blahopřejeme a doufáme, že inspiruje další literární a historické nadšence.

Dagmar Handová

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru