Komise De, OV, ZSV, VV, HV a latiny

Složení předmětové komise De, OV, ZSV, VV, HV a latiny

Předseda:

Mgr. Barbora Štindlová - vedoucí oddělení dějepisu

Členové:

Mgr. Lenka Muchová - vedoucí oddělení výtvarné výchovy

Mgr. Dagmar Handová Navrátilová - vedoucí oddělení latiny

Mgr. Markéta Rosová Prudíková, Ph.D. - vedoucí oddělení hudební výchovy

Mgr. Ilona Pokorná - vedoucí oddělení OV, ZSV

Mgr. Kateřina Káňová, Mgr. Ladislava Fialková, Mgr. Jana Říhová, Mgr. Marcela Pospíšilová, Mgr. & Mgr. Tereza HammerováMgr. Lenka Padalíková, Mgr. Marie Nedomová

 

Úspěch v ústředním kole Dějepisné olympiády

Zdroj fotografií: oficiální fotografie z Dějepisné olympiádyVe dnech 10. až 13. června 2024 proběhlo v Hradci Králové celostátní kolo Dějepisné olympiády. Utkali se zde soutěžící, kteří úspěšně prošli záludnými testy školního, okresního i krajského kola. Letošní ročník byl tematicky zaměřený na kořeny naší kultury, tedy na období od příchodu Cyrila a Metoděje po působení Mistra Jana Husa (863−1415).

Soutěžící se museli popasovat s vědomostním testem a v druhé části prezentovat výsledky své vlastní výzkumné práce zaměřené na nějakou stavbu, či věc ze zkoumaného období.

Do celostátního kola se probojovala také studentka našeho gymnázia Terezie Prášková z 6. A, která si pečlivě připravila práci popisující zaniklý hrad v Mostištích a vybojovala krásné 6. místo.

Terce srdečně gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Zdroj fotografií: oficiální fotografie z Dějepisné olympiády

Zelená hora a Ležáky

Zelená hora a LežákyV pondělí 3. 6. 2024 jsme se my, třídy 5. A a 1. C, vydaly na exkurzi do Žďáru nad Sázavou a Ležáků. Brzy ráno jsme od školy všichni vyrazili autobusem do Žďáru, kde jsme navštívili Zelenou horu i s komentovanou prohlídkou. Měli jsme možnost si důkladně prohlédnout také vnitřek kostela. Následovala menší procházka kolem rybníka Konvent a poté jsme přejeli do Ležáků. Nejprve jsme zhlédli krátký dokument o historii této osady, hlavně o jejím zničení při 2. světové válce, pak následovala prohlídka menšího muzea a jeho okolí, kde tato osada stála. Nakonec jsme se vrátili zpět do Žďáru, a to do Muzea nové generace, kde jsme se dozvěděli něco o historii Žďáru a jeho kláštera. Pak už následoval jen volný čas s rozchodem a návrat domů. A i když nám počasí na úplném konci exkurze až tak nepřálo, určitě jsme si ji všichni užili.

Barbora Tomandlová, 5. A

Exkurze Zelená hora a LežákyExkurze Zelená hora a LežákyExkurze Zelená hora a Ležáky

Studentské volby do Evropského parlamentu 2024 na GVM

Studentské volby na GVMVe dnech 21. a 22. května 2024 proběhly na našem gymnáziu Studentské volby do Evropského parlamentu. Celý projekt pořádá organizace Člověk v tísni prostřednictvím programu Jeden svět na školách. Voleb se mohli zúčastnit všichni studenti starší 15 let, z možných 187 voličů se k urně dostavilo 131 z nich. Volby s přehledem vyhrála koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09) s 22 % hlasů, na druhém místě skončila Česká pirátská strana s 10 % hlasů a jako třetí nejvíce zaujala strana LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI s 9 % hlasů.

Cílem Studentských voleb je přispění k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů. Studenti středních škol se na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámí s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Výsledky Studentských voleb jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích.

Marie Bartošová, předsedkyně volební komise na GVM

Série výtvarných výstav gymnázia pokračuje

Pozvánka na výstavuJiž v červnu revolučního roku 1848 se zabývali meziříčští měšťané myšlenkou založit střední školu. O půl století později se vynaložené úsilí setkalo s úspěchem a 27. března 1899 obdrželi čelní představitelé města telegram schvalující zřízení zemské vyšší reálky. O dva roky později již byla neorenesanční budova dostavěna. V průběhu 125 let prošla velkomeziříčským gymnáziem dlouhá řada studentů.  Výtvarné práce současných gymnazistů každoročně instalujeme ve výstavní síni Městské knihovny ve Velkém Meziříčí, letošní únorová výstava nesla název Na skok do pravěku. U příležitosti půlkulatého výročí gymnázia následují tuto tradiční výstavu i další instalace.

 

Dva dubnové víkendy proměnily neogotickou Novou synagogu v nemalý galerijní prostor, který nám byl velkoryse zapůjčen městem Velké Meziříčí. Doprovodnou akcí výstavy Andělé a démoni se také ve dvou dnech stala výtvarná dílna. Tematický workshop nabízel výtvarný kontrast nejen svojí formou, ale i obsahem, stejně tak jako koncept výstavy samotné.

 

V červnu srdečně zveme širokou veřejnost do půdního prostoru gymnázia, kde každoročně vystavují své závěrečné práce z výtvarné výchovy maturanti. Absolventské práce na téma V časoprostoru budou přístupné během středečního odpoledne 5. června od 15 do 18 hodin.

 

Nejen u příležitosti 125. výročí naší školy, ale také při příležitosti významného dne Noci kostelů, prezentuje gymnázium studentské práce na výstavě s duchovním tématem Martyr, která formou ikonografických portrétů představuje známé světce, mučedníky a jejich jednotlivé atributy. V první červnové páteční odpoledne vernisáž hudebně doprovodí Pěvecký sbor gymnázia, tuto výstavu zahájíme v kostele sv. Mikuláše v 15:30.

 

Lenka Muchová

Výstava půda 2024

Stříbro z celostátního kola Certamen Latinum

Vítězové kat. A jsou seřazeni nejen podle výšky, ale i podle pořadí :-). Gábi uprostřed na 2. místě.Celostátní kolo soutěže Certamen Latinum se konalo ve znamení číslice čtyři: ve čtvrtek 4. 4. 2024 v domě U Zlatého prstenu, kde je umístěna stálá expozice Muzea města Prahy zaměřená na proměnu Prahy v době panování římského císaře a českého krále Karla IV. ;-)

V úvodním slovu účastníky soutěže zčásti latinsky přivítali pedagogové Ústavu řeckých a latinských studií FF UK Martina Vaníková a Bořivoj Marek a seznámili je s překvapujícím zjištěním, že historikové nedávno nalezli facebookový profil Karla IV. Tento objev mezi zúčastněnými vyvolal velký ohlas. O několik chvil později se mohli středoškolští studenti bojující ve dvou kategoriích latinské olympiády na vlastní oči přesvědčit o tom, jaké informace profil Karla IV. obsahuje, a také si přečíst příspěvky na zdi.

Po devadesáti minutách intenzivní práce na soutěžních úkolech byl čas na prohlídku muzea i procházku po jeho okolí v samém centru Starého Města.

Na základě vyhodnocení prací se latiníci v odpoledních hodinách dozvěděli jména svých kolegů, kteří se s úkoly popasovali nejlépe, ačkoli je třeba říci, že vítězem se vlastně stal každý, kdo se probojoval do samotného finále latinské soutěže.

V kategorii A díky svým znalostem a dovednostem obsadila senzační druhé místo studentka našeho gymnázia Gabriela Havlíčková (8. A). Stříbro je o to cennější, že je to první latiník, který se kdy z naší školy do soutěže přihlásil. Latina se v nějaké formě vyučuje asi na 130 z 355 gymnázií v České republice. Velkomeziříčské gymnázium patří mezi ně. Děkujeme Gábi za krásný výkon a reprezentaci školy a zveme zájemce o studium latiny do naší školy a do volitelného semináře ve 3. a 4. ročníku středoškolského studia.

Dagmar Handová Navrátilová

 Nejúspěšnější gymnaziální studenti latiny z obou kategorií soutěže.

Andělé a démoni

Vernisáž výstavy výtvarných prací studentů GVM

Certamen Latinum 2023/2024

2. místo pro Gabrielu HavlíčkovouVíte, jaké tajemství mohla v dopise sdělovat Kleopatra Caesarovi? Účastníci moravského zemského kola středoškolské soutěže v latinském jazyce (historii, kultuře, reáliích, literatuře, mytologii, ... ????) Certamen Latinum už ano. Týkal se toho totiž první úkol soutěžního protokolu, který studenti začali zpracovávat v pondělí 18. března 2024 v 10 hodin v jedné z učeben Ústavu klasických studií Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Více v článku pdfCertamen Latinum (4,24 MB).

Hudbu jsme slavili hudbou

Evropský den hudby na GVMV pátek 15. března 2024 se naše škola připojila k oslavě Evropského dne hudby. K slavnostní náladě tohoto dne přispěla krásná výzdoba školy, kterou připravili studenti ve výtvarné výchově. Celé vyučování bylo propojeno s hudbou, a tak studenti mohli zažít běžné předměty trochu jinak, protože trochu hudby je čekalo v češtině, dějepise, tělocviku, ale dokonce i v matematice a dalších předmětech.

Pak se již studenti přesunuli do auly, kde vyslechli koncert svých spolužáků a jejich hostů.

Nejprve vystoupily Alžběta Pávková a Nela Kratochvílová v doprovodu Marka Matějíčka se skladbou Friling Joachima Johowa, studenti z Velké Bíteše dále zatančili Českou besedu. Následovalo pěvecké vystoupení Běly Hamplové a píseň Sladké mámení, tu na klarinet zahrál Vojtěch Hudec. Koncert pokračoval krásným klavírním Preludiem Clary Schumannové v podání Terezie Práškové, po ní zazpíval školní pěvecký sbor. Ve druhé polovině se na kytary představili Vít Beránek a Jan Borský a na kytaru a flétnu Ondřej Říha a Zuzana Balgová. S vlastní skladbou vystoupila hudební skupina z 1. C. Prostor dostaly také dechové nástroje. Ať už šlo o vznešené tóny Pochodu dánského prince a Ronda z Abdelazaru, které zahráli Pavel Bartoš, Marie Bartošová, Adam Novotný, Martin Prášek a Šimon Toman, nebo o skvělou interpretaci písně Pink Panther, s níž se na 4 saxofony představili Veronika Dvořáková, André Káňa, Julie Nedomová a Jan Podrábský. Koncert završilo strhující energické vystoupení Dechového souboru ZUŠ Velká Bíteš pod vedením pana učitele Štěpána Růdy.

Všem, kteří se na přípravě tohoto dne podíleli, patří velký dík.

Markéta Rosová Prudíková

Evropský den hudby na GVMEvropský den hudby na GVMEvropský den hudby na GVMEvropský den hudby na GVM

Evropský den hudby na GVM

Evropský den hudby na GVMEvropský den hudby na GVM

Nikomu jsem neublížil

Mgr. Libor Svoboda, PhD.  Ve středu 31. ledna 2024 se na našem gymnáziu pro žáky 3. a 4. ročníků uskutečnilo promítání dokumentárního filmu s názvem Nikomu jsem neublížil (2011) režiséra Pavla Křemena. Asi 50 minut trvající snímek se skládal z výpovědí bývalých důstojníků i konfidentů Státní tajné bezpečnosti v Československu v letech 1948–1990. Pojednával o praktikách organizace při náboru nových informátorů, následné spolupráci a zpětném pohledu zúčastněných. Bylo zajímavé sledovat reakce jednotlivých řečníků, reflexi jejich vlastního působení ve službách minulého režimu.

Po skončení filmu následovala beseda s historikem Mgr. Liborem Svobodou, PhD. Jako pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů se zabývá analýzou a zpracováním archivních dokumentů StB. 

Více v článku pdfNikomu jsem neublížil (300 KB)

Okresní kolo Dějepisné olympiády

DeO-2024V úterý 16. ledna 2024 se ve Středisku volného času Aktive ve Žďáře nad Sázavou konalo okresní kolo Dějepisné olympiády. Z našeho gymnázia bylo vysláno 5 studentů, které čekalo řešení testu zaměřujícího se na kulturní kořeny našeho národa. Největšího úspěchu dosáhla Terezie Prášková (6. A), když s počtem 62 bodů vybojovala první místo a postupuje do krajského kola. O devět bodů méně nasbíral Viktor Prokop (2. C) a obsadil tak krásné sedmé místo.

Všem zúčastněným gratulujeme a Terce přejeme mnoho úspěchů v krajském kole.

 Marie Nedomová

 

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru