Aktuality

Poznáváme Brno

Poznáváme BrnoV úterý 25. 6. 2024 v rámci projektového dne studenti s pedagogickými doprovody vyrazili na celoškolní exkurzi do Brna. Pět autobusů rozvezlo účastníky na různá zajímavá místa. Některé exkurze byly vyučujícími vybrány pro celé třídní kolektivy. První ročník tak navštívil hvězdárnu, planetárium a technické muzeum. Do technického muzea zavítali také primáni a terciáni, kteří si dále prohlédli Pavilon Anthropos.

Ostatní studenti si podle svého zájmu ze širší nabídky nejčastěji vybírali expozici Velká Morava v Moravském zemském muzeu spojenou s prohlídkou Brněnského podzemí, vycházku „židovským městem“ s průvodkyní, návštěvu ZOO Brno, návštěvu centra města a Špilberku, prohlídku pivovaru Starobrno s následnou vycházkou u Brněnské přehrady a konečně exkurzi na Chemické fakultě VUT.

Ke zdaru akce přispělo také krásné počasí, které nám přálo i následující den, kdy se jednotlivé třídní kolektivy opět vydaly do terénu a užily si dopoledne v přírodě.

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Poznáváme Brno

Dobrovolníci v Centru Kopretina

Tvoření v Mateřské škole v Rudě (foto: webové stránky MŠ Ruda)Také v letošním školním roce pokračovala spolupráce našeho gymnázia a Centra Kopretina zřizovaného Oblastní charitou Žďár nad Sázavou. Toto centrum připravuje programy pro maminky s dětmi, a navíc v tomto školním roce začalo nabízet tvoření pro mateřské školky. Naše studentky se v průběhu celého roku zapojovaly jako dobrovolnice do organizace těchto akcí. Mohli jste se s nimi setkat v září na Dni zdraví na náměstí, na Mikulášské nadílce, na oslavách Dne Země, které se letos nesly v duchu tématu „Země ve vesmíru“, nebo se s nimi můžete setkat o prázdninách na příměstském táboře, který bude Kopretina pořádat.

Více informací a fotografií v článku pdfDobrovolníci v Centru Kopretina (1 MB)

Patroni z velkomeziříčského gymnázia mají vyčištěno!

Foto Michal Musil, 3. CV úterý 14. května 2024 se na adrese Sokolovská 250, před dnes již neexistující klihárnou rodiny Müllerových, sešli studenti 3. C, aby očistili 5 kamenů zmizelých sousedů. Mosazné destičky vsazené do chodníku nesou jména: Gustav Müller, Štěpánka Müllerová, Gerhard Müller, Hanuš Müller a Heřman Müller. Připomínají velkomeziříčské občany, kteří byli v roce 1942 odvlečeni ze svých domovů a ve vyhlazovacích táborech připraveni o život. Transport židovských obyvatel z Meziříčí se uskutečnil 18. května 1942, proto i místní gymnazisté přicházejí přibližně v tomto čase, aby na ně oživili vzpomínku. S vědomím, že někteří ze zavražděných chodívali po stejných školních chodbách jako dnešní studenti, je vzpomínka pořád bolavá.

Barbora Štindlová

Vítězství a třetí místo v krajském kole SOČ

soc-vildovaLetošního ročníku SOČ se na naší škole zúčastnili dva studenti – Stanislav Toufar (4.C) a Viktorie Vildová (3. C).

Stanislav Toufar soutěžil v oboru č. 16: Historie s prací „Examinace 3D metod na archeologickém materiálu z Karlova náměstí v Třebíči“. Cílem jeho práce bylo otestovat a využít dostupné 3D dokumentační metody při dokumentaci desíti objektů z archeologického výzkumu v Třebíči.

Viktorie Vildová soutěžila v oboru č. 6: Zdravotnictví s prací „Modulace stresu endoplazmatického retikula jako cesta za efektivnější imunoterapií u karcinomu ovaria“. Ve své práci Viktorie shrnula aktuální poznatky o molekulární podstatě vlivu stresu endoplazmatického retikula na imunitní stav a imunoterapii u ovariálního karcinomu, který patří k jednomu z nejzávažnějších nádorových onemocnění u žen v ČR. V praktické části prokázala, že modulací stresu endoplazmatického retikula je možné navodit silnější imunitní reakci, zlepšit funkci imunitních buněk a zvýšit citlivost nádorových buněk k proapoptické signalizaci, což má za následek jejich účinnější eliminaci imunitními buňkami.

Školní kolo obhajob proběhlo 29. února v aule našeho gymnázia. Oba studenti prokázali schopnost realizovat praktický výzkum, pracovat s prameny a s daty a své výsledky formulovat a prezentovat na velmi vysoké úrovni. Práce tedy ve školním kole obhájili a postoupili do okresního kola, které se konalo 22. března na Gymnáziu ve Žďáru nad Sázavou.

V tomto kole Stanislav i Viktorie své kategorie vyhráli, a oba tak postoupili do kola krajského. To se konalo 25. dubna na Gymnáziu Třebíč. Stanislav v oboru Historie obsadil pěkné třetí místo, Viktorie zopakovala skvělou obhajobu a v oboru Zdravotnictví opět zvítězila. Postoupila proto do celostátního kola, které se bude konat 21. – 23. 6. 2024 na SPŠ elektrotechnické a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice.

Oběma soutěžícím gratulujeme ke skvělým výsledkům!

Hana Šoukalová

soc-toufar

Setkání s ambasadorem Masarykovy univerzity

Filip Versteeg, ambasador z MUVe středu 17. 4. 2024 se uskutečnila přednáška o studiu na Masarykově univerzitě pro 2. a 3. ročník vyššího gymnázia. Filip Versteeg, ambasador z MU, je studentem 5. ročníku filozofické fakulty se zaměřením na ZSV a dějepis. Sdělil nám jak základní informace o studiu, tak užitečné poznatky ze svých vlastních zkušeností. Dozvěděli jsme se mnoho o bakalářském i magisterském studiu, sestavování rozvrhů, ubytování na kolejích i o studentském životě v Brně. Přednáška byla pojata interaktivním způsobem, byly zodpovězeny naše dotazy a vyvráceny všechny mylné domněnky. Na závěr nás mile překvapil kvíz, ve kterém nám byly pokládány otázky o MUNI. Výherci si odnesli malou pozornost. Přednáška byla ve všech aspektech obohacující a moc se nám líbila.

Veronika Čechmanová a Viktorie Kroulíková, 7. A

Setkání s ambasadorem Masarykovy univerzity

 

Čistá Vysočina

Sbírání odpadků v rámci akce Čistá VysočinaVe čtvrtek 16. 4. 2024 se skupina studentů spolu s pedagogickým doprovodem vydala sbírat odpadky v rámci akce Čistá Vysočina. Prošli jsme naši vytyčenou trasu Velkým Meziříčím, posbírali, co se dalo, a podpořili tak dobrou věc.

Studentská rada

Sbírání odpadků v rámci akce Čistá Vysočina

Kamion FabLab pro velkomeziříčské gymnazisty

Kamion FabLab  ve Velkém MeziříčíV pondělí 26. 2. 2024 přijel do Velkého Meziříčí FabLab University kamion. FabLab kamion je návěs, který se po zaparkování promění v dílnu plnou moderních výrobních strojů – mohli jsme tak vidět laserovou řezačku, několik 3D tiskáren, termolis nebo řezací plotter. Akce probíhala celý den, žáci GVM se v kamionu vystřídali v několika skupinách.

Studenti Fakulty strojního inženýrství z VUT Brno nám jednotlivé stroje představili: mohli jsme si na dotek vyzkoušet nejrůznější výrobky z 3D tiskáren, viděli jsme, jak se dá plotter a termolis využít k tisku na textil nebo na jakém prinicpu funguje gravírování pomocí světelného paprsku. Nakonec, po seznámení se se všemi součástmi FabLab kamionu, jsme si mohli vybrat, který stroj chceme také prakticky vyzkoušet na vlastní kůži - naše skupina se rozhodla pro 3D tiskárny. Ve specializovaných počítačových programech jsme si nejprve navrhli vlastní design klíčenky, mohli jsme využít různé tvary, nápisy, ozdoby i barvy. Poté jsme naše návrhy převedli do reality pomocí 3D tiskáren. Každý tak získal památku na tuto zajímavou akci.

Dozvěděli jsme se také informace o fakultě FSI VUT, které budoucí studenti technických oborů velmi ocenili.

Lucie Chalupová, 3. C

Kamion FabLab  ve Velkém Meziříčí

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru