Poznej Vysočinu
V pátek 14. března se v Jihlavě konala vědomostní soutěž Poznej Vysočinu. Naši školu v krajském finále reprezentovali Eliška Vávrová ze 4. A, která zvítězila ve školním kole v kategorii dívek a Ondřej Drdla z 1. A, jako vítěz školního kola v kategorii chlapců. Jedná se o soutěž, která se snaží podpořit zájem žáků o krásy a bohatství našeho kraje. Nejde pouze o zeměpisnou soutěž. V testu se objevily otázky týkající se také literatury, historie i politiky.
Samotný program byl pro žáky velmi pestrý. Po napsání testu, na jehož vyplnění měli 45 minut, následovalo bohaté občerstvení a poté zajímavý přednáškový blok na témata „AI - dobrý sluha a co dál?“ a „Osobní rozvoj - osobní růst, sebezdokonalování, aktivní proces učení, rozvoj dovedností a rozvoj fyzického a duševního zdraví“.
Po poledni byly vyhlášeny výsledky. Eliška Vávrová obsadila 26. místo, čímž si zajistila účast na jednodenní návštěvě hlavního města Prahy spojené se zajímavým kulturním a edukativním programem. Ani Ondřej se v silné konkurenci 143 soutěžících neztratil. Přestože patřil k nejmladším soutěžícím, obsadil 75. místo.
Oběma soutěžícím gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
7. ročník Memoriálu Petra Vejvody v halové kopané
Dne 20. března proběhl ve Žďáře nad Sázavou 7. ročník Memoriálu Petra Vejvody v halové kopané. Po roční odmlce se nám turnaj, kterého se tentokrát účastnilo 9 týmů, opět podařilo vyhrát. Týmy byly rozlosovány do tří skupin, v nichž se hrálo systémem každý s každým. My jsme oba své zápasy vyhráli, a tak si zajistili účast ve finálové skupině, kam postoupili vítězové všech skupin. Zde jsme po výhře 1:0 nad Gymnáziem Bystřice nad Pernštejnem a po remíze 2:2 s Gymnáziem Nové Město na Moravě obsadili celkové první místo.
Děkujeme našim fotbalistům (Staněk, Chylík, Zejda, Molnár, Musil, Chromý, Karmazín, Kopecký) za vzornou reprezentaci školy.
Zdeněk Mucha
Úspěch v Soutěži v německém jazyce
Naše talentovaná studentka nižšího gymnázia Anna Tvarůžková se 24. 2. 2025 zúčastnila okresního kola Soutěže v německém jazyce ve Žďáru nad Sázavou, kde se umístila na 1. místě ve své kategorii.
V krajském kole Soutěže v německém jazyce, které proběhlo 25. 3. 2025 v Jihlavě, získala krásné 2. místo. V obou soutěžích prokázala výbornou znalost německého jazyka.
Gratulujeme Aničce a přejeme jí mnoho dalších úspěchů!
1. místo v krajském kole soutěže v anglickém jazyce
Každoročně studenti na gymnáziu soutěží, kdo dokáže předvést nejlepší výkony v anglickém jazyce.
Školní kolo probíhá ve třech kategoriích: VG I. pro 1. A a 2. A, VG II. pro 3. A a 4. A a G pro 1. až 3. ročník vyššího gymnázia.
Zájem o soutěž je velký, protože anglický jazyk je v dnešních dnech slyšet všude kolem nás a studenti se mu rádi věnují i ve volném čase. Poměřit pak svoje znalosti a dovednosti je výzvou, která ve školním kole přivede do každé kategorie až 20 soutěžících. Vyzkouší si strategie při poslechu a písemné části. Svoje konverzační dovednosti pak předvedou při ústní části. Obzvláště ústní projev před trojčlennou komisí je cennou zkušeností.
Vítězové školního kola postoupí do okresního kola ve Žďáře nad Sázavou, kde se jim vždy velmi dobře daří.
Tento rok na našem gymnáziu v kategorii G zvítězila Nguyet Ánh Nguyen. Vyhrála i v okresním kole. Tento týden předvedla svoje znalosti v Jihlavě spolu s dalšími 5 nejlepšími studenty z kraje a umístila na 1. místě!
Gratulujeme Aničce k jejímu úspěchu a děkujeme za reprezentaci naší školy!
Mira Hladká
Pozvánka na výstavu Chvála pohybu
Výstava studentů velkomeziříčského gymnázia představí téma pohybu prostřednictvím různorodých kombinovaných technik malby, kresby a koláží. Jako hlavní aktéři pohybu nejsou zobrazováni pouze lidé, ale také předměty. Na pohyb jako fenomén lidské společnosti tedy výstava nahlíží z různých úhlů pohledu.
Srdečně zveme studenty, učitele, zaměstnance, přátele školy a širokou veřejnost na slavnostní vernisáž, která výstavu v Městské knihovně Velké Meziříčí otevírá v úterý 1. dubna od 16:00 hodin. Výtvarné studentské práce je možné zhlédnout v běžné otvírací době knihovny do 30. dubna 2025.
„Hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát. Kromě lásky ovšem.“
„Hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát. Kromě lásky ovšem.“
Jaroslav Seifert
K Evropskému dni hudby se naše škola přihlásila 14. března, k poezii potom ve středu 19. března 2025. Ve druhém případě byla účast studentů mnohem skromnější, ale o to větší potěšení působili.
Recitační soutěž mívala na GVM vždy stálé místo, až doba covidová, distanční výuka a všechna omezení způsobily přerušení této tradice. Letos jsme přetrženou stuhu zkusili opět navázat a velmi mile nás překvapila úroveň recitátorů. Žáci primy a sekundy si vybrali (nebo i sami napsali!) hezké texty. Bylo znát, že jim rozumějí a chtějí je předat publiku. Porota po pečlivém uvážení rozhodla o prvenství Karolíny Doleželové z 2. A, ale i ostatní výkony byly velmi vyrovnané.
Všem účastníkům děkujeme, těšíme se na příští rok a třeba v hojnějším počtu.
B. Štindlová
Mezipředmětové prezentace v němčině
V letošním maturitním ročníku jsem studentům zadala, aby každý z nich vypracoval prezentaci v němčině na libovolné téma, které bude souviset s některým z jeho maturitních předmětů.
Více jak polovina studentů už má odprezentováno a v hodinách doposud zazněla témata z českého jazyka, chemie, fyziky, výtvarného umění, biologie, dějepisu či zeměpisu. K nejzajímavějším prezentacím patřily například Kubismus, Američtí prezidenti, Pythagorova a Euklidovy věty, Neutrin, Marcus Aurelius nebo třeba Aristoteles a fyzika. Některé prezentace byly dokonce pojaty interaktivně a z některých jsem se i já mohla něčemu od studentů přiučit. Po každé prezentaci byli spolužáci vyzváni k dotazům a minimálně jeden byl vznesen vždy. Diskuzi bych si představovala ještě bohatší, nicméně většina prezentací byla na vysoké úrovni a musím se přiznat, že jsem na svoje studenty pyšná, někteří mi vehnali skoro až slzy do tváře. Kdo by to byl na začátku řekl, že budete schopni hovořit v němčině o takto složitých tématech!
L. Padalíková
A reakce samotných studentů?
Kvituji možnost prezentovat před spolužáky v němčině.
Rozšířila jsem si díky prezentaci slovní zásobu.
Mně to pomohlo naučit se maturitní otázku.
Osobně mi dělání prezentací přišlo zajímavé. U práce jsem se pokoušel pracovat i s německými zdroji, abych hledal správné výrazy a slovní zásobu. Na následné dotazy je taky potřeba být připraven, reagovat pohotově a mít v záloze gramatiku a slovíčka, což je určitě něco, co se do budoucnosti bude hodit.